Nauzea: Jak se projevuje a co vám pomůže

Published On: 15. března, 2023

Nauzea neboli nevolnost je subjektivně vnímaný nepříjemný pocit, při kterém má člověk nutkání na zvracení. Může se objevit náhle nebo pozvolna. Není to samostatná nemoc, ale je spíše příznakem mnoha stavů. Často se objevuje jako předzvěst zvracení. Mnohdy bývá provázena i dalšími příznaky jako je bolest břicha, průjem, zácpa, bolest hlavy či dvojité vidění.

Poznejte, jaké má nauzea nejčastější příčiny a jak si můžete sami pomoci.

V jakých případech se nauzea objevuje?

Nevolnost vám může způsobit mnoho různých stavů. Přečtěte si ty nejběžnější:

Cestovní nevolnost

V autě, autobuse, letadle nebo na lodi. Cestovní nevolnost dokáže zkazit nejednu dovolenou. Odborně ji označujeme jako kinetóza a zažil ji během života snad skoro každý. Projevuje se nepříjemným pocitem od žaludku, motáním hlavy, pocením a končit může zvracením. Způsobuje ji nával rozporuplných informací o našem pohybu, který mozek špatně vyhodnocuje.

TIP: Přečtěte si, jak se vyhnout cestovní nevolnosti v jednotlivých dopravních prostředcích.

Rozbouřený žaludek po jídle

Souhrn poruch trávení lze souhrnně označit jako dyspepsie, konkrétně se jedná o pocit těžkosti po jídle, žaludeční nevolnost, tlak v oblasti žaludku, nadýmání nebo nechutenství. Nevolnost od žaludku vzniká především po přejedení či nadměrné konzumaci alkoholu. S těmito stavy se tělo dokáže samo vypořádat. Pokud se však nechcete pravidelně trápit, zkuste zlepšit stravovací návyky – nepřejídejte se, raději si jídlo rozdělte do několika menších porcí, vyvarujte se přemíře smaženého jídla a při konzumaci alkoholu zařaďte také vodu.

Těhotenství

Nevolnost je často první příznak, podle kterého žena pozná, že je těhotná. Těhotenská nevolnost trápí až 7 z 10 žen. Objevuje se především v prvním trimestru, potom ustává. U každé nastávající maminky může přicházet v jinou denní dobu. Nevolnost v těhotenství často doprovází nechutenství, zvracení nebo závratě.

Další příčiny

Velmi často se nauzea objevuje jako doprovodný příznak při otravě jídlem nebo jako nežádoucí účinek léků. Může se také objevovat jako příznak nějaké nemoci např. onemocnění žlučníku, žaludečních vředů, otřesu mozku, pálení žáhy atd.

Pátráte po příčině vaší nevolnosti? Hodně vám může prozradit načasování, kdy se objevuje. Při nevolnosti či zvracení krátce po jídle, může jít o otravu jídlem, zánět žaludku či vředy. Otrava jídlem se ale může objevit také za jednu až osm hodin. U některých bakterií (například salmonela) totiž trvá déle, než se příznaky projeví. Pokud se nauzea objevuje po užití léků, bude pravděpodobně způsobena jimi.

Příčiny nauzey se často liší podle věku. U dětí běžně nastává v důsledku virové infekce, otravy jídlem, alergie na mléko, kinetózy, přejedení, kašle nebo při onemocněních s vysokou horečkou.

Jaká opatření mi pomohou, když mě trápí nauzea?

Přečtěte si našich 10 tipů, jak si sami můžete pomoci při nauzee:

 • Zajistěte dostatek čerstvého vzduchu. Vyvětrejte silné pachy či parfémy.
 • Snažte se uklidnit.
 • Zkuste se rozptýlit, můžete si pustit hudbu či sledovat film.
 • Pravidelně pijte studený nápoj, ale jen po doušcích.
 • Uvařte si zázvorový nebo mátový čaj.
 • Jezte menší jídla v častějších dávkách a pomalu.
 • Nelehejte si brzy po jídle.
 • Odejděte z místnosti, pokud se v ní nacházejí blikající světla, která mohou vyvolat migrénu.
 • Uvolněte oblečení, aby vám nebylo těsné kolem pasu či břicha.
 • Vyhněte se příliš horkým, smaženým, tučným či silně páchnoucím jídlům.
 • Vyzkoušet můžete také tablety Antimetil, které vám pomohou uklidnit žaludek. Založeny jsou na přírodní síle zázvoru. Antimetil můžete užívat při cestovní nevolnosti, při nevolnosti z jídla i v těhotenství.

Kdy vyhledat lékaře?

Trvá vaše nauzea už několik dní a nic na ni nepomáhá? Přidávají se i další nepříjemné příznaky? Je čas navštívit lékaře. Vaše nevolnost může být zapříčiněna nějakým závažnějším onemocněním, proto neváhejte a zajděte ke svému lékaři, který vám příčinu pomůže odhalit.

Pokud se při zvracení a nevolnosti vyskytne některá z následujících situací, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • Ve zvratcích je krev (vzhledově jasně červená nebo „kávová sedlina“)
 • Silná bolest hlavy nebo ztuhlý krk
 • Letargie, zmatenost nebo snížená bdělost
 • Silná bolest břicha
 • Potíže s dýcháním

Zdroje:

National Health Service UK. Feeling sick (nausea). 2021.
Healthline. Everything You Should Know About Nausea. 2019.
WebMD Editorial Contributors. WebMD. Nausea and Vomiting. 2022.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.