8 tipů, jak se co nejrychleji zbavit nevolnosti po alkoholu

Published On: 15. listopadu, 2022

Přehnali jste to s pitím na firemním večírku nebo narozeninové party? A nenáviděná kocovina vás tentokrát zničila ještě víc, než jste čekali? Zjistěte, co pomáhá na nevolnost a nepříjemné pocity v žaludku po nadmíře alkoholu, abyste mohli zase normálně fungovat.

Co pomáhá na nevolnost po alkoholu? Přečtěte si náš seznam tipů.

Je pro vás ráno po propitém večeru spíš noční můrou? Na nadbytek zkonzumovaného alkoholu naše tělo reaguje hned několika fyzickými příznaky, z nichž jeden je horší než druhý:

 • dehydratace,
 • bolest hlavy,
 • únava,
 • překyselení žaludku,
 • žaludeční nevolnost.

Takzvaná kocovina nastupuje během pár hodin od chvíle, kdy přestanete pít a trvá až 24 hodin. Její dopady už zažil asi každý, kdo podlehl chuti alkoholických nápojů či koktejlů.

Jaká je první pomoc při jednotlivých příznacích kocoviny?

Dehydratace

Probudila vás intenzivní žízeň? Jelikož má alkohol močopudné účinky, tělo bude ráno po party dehydratované. Nejlepším lékem je tedy doplnit ztracenou vodu. Často lidé říkají, že jim pomáhá „vyprošťovák“, tedy vypít jedno pivo. My doporučujeme dát přednost minerálce či iontovému nápoji, který zároveň dodá ztracené minerály a už vás více nedehydratuje. Vhodné jsou také bylinné čaje. Abyste předešli silné dehydrataci, prokládejte už během večera konzumaci alkoholu vodou. K jedné skleničce alkoholu si dejte jednu skleničku vody.

Bolest hlavy

Máte pocit, že se vám hlava bolestí snad rozskočí? Alkohol se odbourává v našich játrech a ta přitom produkují toxickou látku acetaldehyd. Při nadměrném pití se tato látka může v těle hromadit a způsobovat bolesti hlavy či nevolnost. Kromě toho alkohol zvyšuje buněčnou osmózu, jinak řečeno nasává vodu do buněk, čímž se zvětšují. Zvětšují se i ty mozkové a výsledkem je větší tlak v dutině lebeční. A za bolest hlavy může také výše uvedená dehydratace. Pokud vám přijde, že bolest už nemůžete vydržet, vezměte si běžný lék proti bolesti. S prášky to ale nepřehánějte, abyste si ještě více nepodráždili žaludek.

Únava

Zpracování alkoholu dá tělu pořádně zabrat, protože si žádá opravdu velké množství energie. Nemůžeme tedy být překvapeni, že nám energie ráno chybí. A když se ještě přidá dehydratace, může být těžké jen vstát z postele. A co vám pomůže? Dejte tělu dostatek času na regeneraci, dopřejte si odpočinek. Napijte se a najezte se, abyste doplnili ztracené živiny. Energii vám dodají také cukry, nebojte si dát něco sladkého. Po důkladném odpočinku se běžte projít, pohyb na čerstvém vzduchu vám na nevolnost po alkoholu pomůže. Někteří odvážnější jedinci si dávají studenou sprchu, která organismus probudí a nastartuje.

Nevolnost žaludku

Alkohol způsobuje překyselení žaludku a dráždí žaludeční sliznici. Proto se na kocovinu doporučuje jíst jídla, která pomohou překyselení žaludku vyrovnat, jde například o teplý vývar či studené mléko s medem. Naopak se vyvarujte kyselých jídel, kávu nebo ovocný džus raději zcela vynechte. Vyzkoušejte bylinkové čaje, jako je mátový nebo zázvorový, které také dokážou váš žaludek srovnat. Jako první pomoc při podrážděném žaludku po alkoholu můžete vyzkoušet doplněk stravy Antimetil s blahodárnou silou zázvoru. Zázvor je osvědčeným pomocníkem pro zklidnění rozbouřeného žaludku.

Jak tedy na kocovinu?

1. Prevence je základ

 • Jídlo – Před večírkem nebo v průběhu pití alkoholu se dostatečně najezte, ať se alkohol nevstřebává do těla příliš rychle.
 • Hydratace – Doporučuje se na jednu sklenku alkoholu vypít jednu sklenici vody, ideálně neslazené, vhodné jsou i minerálky.
 • Nemíchejte více druhů alkoholu.

2. Příprava před ulehnutím

 • Před ulehnutím ještě vypijte sklenici minerální vody, aby vaše tělo nebylo dehydrované.

3. Po probuzení

 • Studená sprcha po probuzení rozproudí život v unaveném těle a aktivuje buňky k dalšímu výkonu.

4. Nápoje

 • Nezapomínejte dostatečně pít vodu, minerálky nebo bylinkové čaje. Někomu může pomoci i džus (pozor na překyselení žaludku) nebo kola.

5. Jídlo

 • Jezte potraviny, které se lehce stráví a nezatíží ještě více organizmus. Osvědčený je silný vývar nebo česnečka.

6. Dostatek spánku

 • Než ale ulehnete zase do postele, nejdřív doplňte tělu živiny a vodu, aby s nimi tělo mohlo ve spánku už pracovat a doplnit je tam, kde jsou potřeba.

7. Zázvor

 • Vyzkoušejte pomocníka na rozbouřený žaludek, například ve formě doplňku stravy Antimetil, pomůže zklidnit rozbouřený žaludek nejen po alhoholu ale také při přejedení.

8. Na závěr jedno otřepané doporučení – všeho s mírou

Nadchází čas vánočních večírků, rodinných sešlostí, později pak hodování a oslavy Nového roku, snad vám tak naše rady pomůžou k lehčímu vstávání bez kocoviny.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.