Nenechte se na dovolené trápit nevolností při cestování

Published On: 4. července, 2022

Čeká vás v létě dovolená v Chorvatsku nebo v jiné oblíbené destinaci, ale vás děsí nevolnost při cestování? Přečtěte si náš článek, ve kterém pochopíte, proč vás nevolnosti trápí a také vám poradíme, co vám na bolest žaludku pomůže.

Trpíte na nevolnost při cestování? Zjistěte, co vám pomůže.

Za vaší nevolností stojí kinetóza

Kinetóza neboli cestovní nevolnost je nepříjemný stav, který vzniká při nesouladu informací, které mozek získává od smyslů. Tato nevolnost je velmi častá v autě, autobuse, na lodi nebo v letadle, ale zažít ji můžete také na houpačkách nebo kolotočích. Objevit se může dokonce i v klidu při sledování pohybu. Její projevy už asi každý alespoň jednou zažil. Začne vám být špatně od žaludku, motá se vám hlava a potíte se. Následovat může i zvracení.

Proč a jak k tomu vlastně dochází?
Za vším stojí malý párový orgán v našem vnitřním uchu – vestibulární ústrojí. Jeho funkcí je informovat nás o poloze hlavy a celého těla a také nám zaručuje, že udržíme rovnováhu. Pokud toto centrum dostává více rozporuplných informací o našem pohybu, vzniká cestovní nevolnost.

Ženy bývají k nevolnosti náchylnější

Průzkumy naznačují, že ke kinetóze jsou více náchylnější ženy než muži. U žen se také častěji vyskytuje zvracení. Předpokládá se, že příčinou této větší náchylnosti u žen je jejich hormonální systém. V období menstruace či těhotenství mohou ženy trpět cestovní nevolností více. Kojenci a velmi malé děti jsou naopak vůči kinetóze imunní. Důvody však nejsou zcela jisté.

Plavba na lodi už pro vás nemusí být noční můrou

Ne nadarmo pochází slovo nauzea (nevolnost) z řeckého nautical, což v překladu znamená námořní. Nevolnost na lodi byla jedna z prvních nevolností z pohybu, kterou lidé poznali. Přinášíme vám několik ověřených tipů, které vám pomohou v boji s mořskou nemocí:

  • Posaďte se doprostřed lodi, tam jsou pohyby vyvolávající nevolnost (kývání ze strany na stranu a nahoru a dolů) minimální.
  • Pokud plánujete cestovat lodí delší dobu, vyberte si kajutu ve střední části lodi, kde budou opět pohyby nejmenší. 
  • Vhodné je v kajutě mít také okno, které vám umožní vidět horizont.
  • Další důležité pravidlo je, že čím větší loď, tím méně nepříjemných pohybů. Pokud tedy trpíte kinetózou, vybírejte si větší lodě a klidnější vody. Vhodný je například Karibik, který je obecně klidnější než mnoho jiných míst v Atlantiku. Moderní lodě jsou pak vybaveny špičkovými stabilizačními systémy, které pomáhají snížit pocit pohybu.

Trápí vás nevolnost v autě či autobuse?

Cesta k moři autem nebo autobusem už pro vás nemusí být nepředstavitelný problém. Poznejte, proč vaše nevolnost vzniká a jak se jí bránit.

Nevolnost v těchto dopravních prostředcích vzniká, protože vnímáte několik různých pohybů. Nejdříve registrujete, že jedete vpřed. Pokud začnete sledovat z okénka krajinu, váš mozek začne mylně registrovat pohyb do strany. Nedostatky na vozovce zase způsobí, že můžete mylně zaregistrovat pohyb nahoru a dolů. A kinetóza je na světě. Předejít nevolnosti vám pomůže výběr místa vpředu, kde jsou nejmenší otřesy. Dalším tipem, jak zvládnout cestu v autě s úsměvem na tváři, je pohled dopředu nebo zavření očí.

A co ostatní dopravní prostředky?

Při cestě vlakem doporučujeme vyhledat místo u okna ve směru jízdy. K okénku se posaďte také v letadle, kde si vybírejte část u křídla nebo blíže k přední části letadla, kde bývá méně pohybů.

Můžete zkusit také pomalé brániční dýchání

V současné době se zkoumá, zda pomalé brániční dýchání snižuje cestovní nevolnost. Výsledky zatím naznačují možné výhody této techniky. A co to vlastně je? Brániční dýchání je dýchání do břicha, při kterém jsou plně zapojeny břišní svaly a bránice. Součástí této techniky je také snížení frekvence dechu na 6 dechů za minutu.

Přečtěte si další zajímavé tipy, jak bojovat s cestovní nevolností v našem článku.

Kdo je připraven, není překvapen

Říká se, že štěstí přeje připraveným. Pokud je cestovní nevolnost váš nepřítel, mějte vždy po ruce účinného pomocníka. A co si tedy vzít na bolest žaludku? Vyzkoušet můžete například přírodní doplněk stravy
Antimetil
s unikátní koncentrací zázvoru. Hravě si poradí nejen s cestovní nevolností, ale i s rozbouřeným žaludkem či těhotenskou nevolností. Jeho velkou výhodou je, že nemá žádné tlumící účinky a dát ho můžete i dětem od 3 let. S Antimetilem vás již nevolnost v autě, letadle, na lodi nebo v autobuse trápit nebude.

Zdroje:

Stromberg, Sarah E., Matthew E. Russell, and Charles R. Carlson. „Diaphragmatic breathing and its effectiveness for the management of motion sickness.“ Aerospace medicine and human performance 86.5 (2015): 452-457.

Golding, John F. „Motion sickness susceptibility.“ Autonomic Neuroscience 129.1-2 (2006): 67-76.

 

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.