Co značí pocit na zvracení po jídle? Poznejte 7 nejčastějších příčin

Published On: 17. srpna, 2023

Vychutnáváte si oblíbený pokrm, ale místo spokojeného břicha se po jídle dostavuje pocit na zvracení? Cítíte se, že vám energie po jídle spíše ubývá, než přibývá? Existuje mnoho situací, které mohou nevolnost způsobovat. Naučte se rozpoznat příčiny a objevte vhodná opatření, díky kterým se vám uleví.

Odhalte příčinu své nevolnosti

Nikdo nemá rád, když je mu špatně od žaludku, zvlášť po dojedení opravdu chutného jídla. Zjistěte, co znamená, když cítíte nevolnost během několika minut nebo hodin po dojedení. Důvodů může být hned několik. Přinášíme vám seznam těch nejčastějších:

Virová nebo bakteriální infekce

Jak poznat, že jste se nakazili střevní chřipkou? Pokud jste chytili virovou nebo bakteriální infekci, projde jí celé vaše tělo. Objevuje se nejen pocit na zvracení po jídle, ale i celá řada dalších příznaků, jako je horečka, bolesti hlavy nebo svalů a kloubů.

Otrava jídlem

Nevolnost po jídle může být vyvolaná také otravou po konzumaci zkažených potravin. Ve většině případů se naštěstí sama vyřeší. Zvracení či průjem zde nejsou na škodu, vaše tělo se pomocí nich zbavuje škodlivých látek. Akutní nevolnost způsobená chybou ve stravě by měla odeznít během několika hodin.

Přejedení

Co přesně znamená přejídání? Jde o stav, kdy pokračujete v jídle, i když už cítíte, že jste plní. A jak poznat, že už máte dost? Poslouchejte své tělo, které se vám snaží dát jasně najevo své nasycení. Při přejedení se začnou objevovat pocity těžkosti a plnosti žaludku, bolesti břicha, žíznivost, pocit nafouklého břicha nebo únava či letargie. Další známkou, že jíte víc, než vaše tělo snese, je zvýšené pocení či nutnost povolit si knoflík u pásku.

TIP: Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se nejlépe přejedení vyvarovat.

Vážnější onemocnění

Nevolnost po jídle mohou způsobovat i vážnější onemocnění. Mezi nejčastější patří cukrovka, refluxní choroba, onemocnění žlučníku, syndrom dráždivého tračníku, žlučové kameny či poruchy slinivky břišní. Pokud máte podezření, že některou nemocí trpíte, poraďte se svým lékařem. Při vhodném zaléčení by měly odeznít i nepříjemné stavy po jídle.

Alergie nebo intolerance

Jedním z projevů alergie či intolerance jsou právě zažívací potíže (nevolnost, průjem, zácpa, nadýmání či pocit nafouklého břicha). Pokud se tyto problémy objevují pouze po konkrétních potravinách, máte velkou šanci, že se jedná právě o alergii či intoleranci. Bohužel v poslední době postihují stále více a více lidí, například nějakou potravinovou alergií trpí v Evropě až přes 17 % populace.

Stres

Stres. O jeho negativních dopadech všude slyšíte, i přesto je u vás skoro na denním pořádku? Dlouhodobý stres způsobuje různé fyzické příznaky, kam patří i nevolnost po jídle. Při stresu totiž váš mozek spouští reakci „bojuj nebo uteč“, při které se do krevního oběhu dostanou hormony, které nutí tělo reagovat.

Zároveň, když žijete rychlým a rušným stylem života, kdy se pomalu nezastavíte, může se vám stát, že ztratíte schopnost rozeznat, kolik toho můžete sníst nebo jak často máte jíst. A žaludeční problémy jsou na světě. Snažte se tedy nejen omezit množství stresu, ale také si vyhradit dostatek času na jídlo a dodržovat pravidelné intervaly.

Jak se zbavit pocitu na zvracení po jídle?

Co dělat, když se nevolnost po jídle už dostavila? Existuje jeden velký pomocník – zázvor. Jeho blahodárných účinků na žaludek nejlépe využijete při dodržení správné dávky. V tom vám může pomoci Antimetil, přírodní doplněk stravy obsahující zázvor s ideálním množstvím účinné látky, která zklidňuje žaludek. Přečtěte si, jak vám Antimetil může pomoci s potížemi žaludku.

Kromě zázvoru vám mohou dobře posloužit i další bylinky, jako je máta nebo heřmánek, které můžete připravit jako čaj. Samozřejmě je důležitá i strava, dostatečný příjem tekutin a odpočinek. Pokud se váš stav nezlepší ani po dvou dnech nebo se pravidelně opakuje, poraďte se s lékařem.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.