Trápí vás nafouklé břicho? Poradíme vám, jak se mu vyvarovat

Published On: 1. ledna, 2022

Cítíte se jako balon? Je vám těžko a máte nafouklé břicho? Příčinou může být náhlá změna stravy, přejídání, hltání či konzumace nezdravých potravin v množství, na které nejste běžně zvyklí.

Je vám těžko a máte nafouklé břicho? Příčinou může být náhlá změna stravy, přejídání, hltání či konzumace nezdravých potravin v množství, na které nejste běžně zvyklí.

Pocit nafouklého břicha způsobuje nahromaděný plyn ve střevech

Nepříjemný pocit, který dokáže čas od času pořádně potrápit každého z nás, vzniká v důsledku hromadění nadměrného obsahu plynu ve střevech. Plyny z těla zdravého jedince odchází částečně konečníkem a částečně jsou ve střevech vstřebávány. Nadýmání znamená, že se ve střevech tvoří větší množství plynů, které se nedostatečně vstřebávají nebo neodcházejí přirozenou cestou. Plynatost může také doprovázet pocit těžkosti, tvrdé břicho nebo bolestivé křeče, které vznikají v důsledků hromadění plynů ve střevech. Kvůli hormonálním výkyvům jsou k těmto problémům náchylnější ženy, a to hlavně v období před menstruací, v těhotenství nebo před menopauzou.

Sváteční jídelníček plný nezdravého jídla dokáže potrápit

Zvýšenou tvorbu plynu ve střevech může, kromě nezdravého životního stylu či nemoci, způsobovat celá řada potravin. Vláknina a škroby, které se nevstřebaly v tenkém střevě, jsou v tračníku rozkládány bakteriemi, při čemž vznikají plyny. Trávení komplikují také tuky, fruktóza, sacharidy nebo laktóza. Vánoční jídelníček proto může být viníkem nafouklého břicha, rozbouřeného žaludku a plynatosti. Nejhorší, co můžete během vánočních svátků udělat, je tedy celý den hltat cukroví a večer se přejíst smaženým kaprem s bramborovým salátem, navrch si dát zákusek a zapít to ovocným džusem nebo alkoholem. A pokud se to opakuje několik dní po sobě, můžete si zadělat na opravdu nepříjemné potíže. Se stejně nezdravým menu se ale můžeme setkat i na dovolené, zvláště na pobytech all inclusive, kde je těžké odolat všem těm nabízeným lahůdkám. Jak se vyvarovat rozbouřenému žaludku na dovolené, si přečtěte v našem článku.

Jak proti nepříjemným pocitům nafouklého břicha bojovat?

Důležitý je zdravý životní styl, úprava jídelníčku, dostatek klidu po jídle nebo pravidelný pohyb. Pomoci vám pak také mohou doplňky stravy či správně zvolené bylinkové čaje.

Snažte se ovládat své chutě, nehltat a dopřát trávení čas

Chcete se nepříjemným pocitům plynatosti, těžkosti či bolestivých křečí vyvarovat? Dopřávejte si i během vánočních svátků nezdravých pochoutek s rozumem, nehltejte, ovládejte chutě a dopřejte trávení čas. Mezi nadýmavé potraviny, kterých byste se neměli přejídat, se řadí fazole, čočka, ořechy, zelí, hrách, česnek, kapusta, květák, brokolice, ale také švestky, hroznové víno, pečivo a chléb. Trávení neprospívají ani mastné, slané nebo kořeněné potraviny či sladkosti, zrající sýry a alkohol. Pro správnou funkci střev je důležitý také pohyb, chůzí pomůžete střeva rozpohybovat. Půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu vám jenom prospěje. A nezapomínejte ani na dostatečný přísun tekutin, nejideálnější je čistá neperlivá voda. Naopak sycené nápoje vám plynatost mohou zhoršit.

Mějte vždy po ruce doplňky stravy na zažívání

Když už vás nadýmání přece jen dostihne, je dobré mít vždy po ruce pomocníka, abyste si užili pohodový den bez nepříjemných či trapných pocitů, které vám plynatost může způsobit. Vyzkoušet můžete například přírodní doplněk stravy Antimetil, který obsahuje extrakt ze zázvoru v unikátní koncentraci. Díky zázvoru vám Antimetil pomůže uklidnit rozbouřený žaludek, podpoří trávení a tvorbu žaludečních kyselin, a tím vám pomůže vrátit zažívání do formy a vy si můžete v klidu užít čas bez nafouklého břicha a dalších nepříjemných či trapných pocitů. Ulevit vám mohou pomoci také bylinkové čaje jako například čaj z heřmánku, meduňky, hluchavky, lipového květu nebo máty.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.