Cestování s dětmi: 10 tipů, jak se vyhnout nevolnosti v autě

Published On: 27. dubna, 2023

Chcete, aby rodinné výlety a dovolené s vašimi ratolestmi byly plné zábavy a nezapomenutelných zážitků? Bojíte se však, že nevolnost v autě u dětí vám to zkazí? Nejste v tom sami, s podobnými obavami se setkává mnoho rodičů. Nevolnost a zvracení dítěti znepříjemňuje zážitek z cesty a někdy dokonce vede k tomu, že nechce cestovat vůbec. Přečtěte si několik tipů, jak svému dítěti můžete pomoci.

Osvědčené rady a tipy pro minimalizaci nevolnosti v autě u dětí.

Viníkem je kinetóza

Nevolnost v autě u dětí způsobuje kinetóza – stav, který vzniká při nesouladu informací, které mozek získává od smyslů. Tento nepříjemný stav se projevuje žaludkem na vodě, motáním hlavy, pocením nebo zvracením. Vyskytuje se při cestování autem, autobusem, lodí, letadlem a někdy i na houpačkách nebo kolotočích. Příčinou kinetózy je malý párový orgán v našem vnitřním uchu – vestibulární ústrojí, který informuje náš mozek o poloze hlavy a celého těla. Pokud tento orgán dostává rozporuplné informace o našem pohybu, vzniká nevolnost.

Proč se dětem dělá špatně v autě?

Cestovní nevolnost u dětí v autě vzniká, protože jejich mozek vnímá několik různých pohybů. Při jízdě autem se mozek nejdříve zaměřuje na pohyb vpřed. Pokud dítě sleduje krajinu z okénka, mozek začne mylně zaznamenávat pohyb do stran. Nedostatky na vozovce k tomu přidávají pohyb nahoru a dolů a v zatáčkách zase do stran. A kinetóza je na světě. Projeví se většinou nějakou obrannou reakcí našeho těla – např. pocitem na zvracení nebo rovnou zvracením, bolestí či motáním hlavy.

Jak minimalizovat nevolnost v autě u dětí: 10 jednoduchých tipů

1. Udržujte auto čisté a uklizené

Většina dětí se cítí lépe v prostředí, které je čisté a uklizené. Ujistěte se, že auto je před cestou dobře vysáto a vyčištěno. Může to také pomoci odstranit nepříjemné pachy z auta.

2. Snažte se minimalizovat pohyb

Pokud je to možné, snažte se minimalizovat pohyb auta. Zvolte klidnější cesty a vyhýbejte se silnicím s mnoha zatáčkami. Pokud jedete na delší vzdálenosti, zastavte se pravidelně na odpočívadlech a nechte dítě procházet se nebo si jen protáhnout nohy.

3. Poskytněte dítěti dostatek tekutin

Nevolnost může být také způsobena dehydratací. Ujistěte se, že má vaše dítě dostatek tekutin před cestou a během ní. Voda je nejlepší možností, ale můžete také zvážit nápoje s nízkým obsahem cukru nebo ovocné džusy.

4. Vyhýbejte se přejídání a pití před cestou

Děti by neměly být před cestou přejedené. Plný žaludek může způsobit větší citlivost na pohyb auta a větší tendenci cítit nevolnost. Stejně tak by děti před cestou neměly jíst těžké jídlo a během cesty jíst spíše lehčí svačinky.

5. Zajistěte dítěti dostatek vzduchu

Větrání auta může pomoci minimalizovat pocity nevolnosti. Otevírejte okna nebo používejte klimatizaci, aby v autě zůstal příjemný vzduch.

6. Udržujte správnou teplotu v autě

V autě by měla být udržována přiměřená teplota. Příliš vysoká nebo příliš nízká teplota může způsobit nevolnost a pocit nepohodlí. S tím souvisí také vhodné oblečení dítěte. Zvolte takové, které je pohodlné, přehnaně nezahřívá a nikde neškrtí.

7. Přehrávejte dětem oblíbenou hudbu

Hudba může pomoci dítěti se uklidnit, čímž minimalizuje stres z cestování. Připravte si playlist s oblíbenými písničkami vašeho dítěte nebo pouštějte hudbu, kterou má rádo celé auto. Případně nezapomeňte pro spolucestující sluchátka a vlastní zdroj hudby.

8. Zkrátka, děti zabavte

Zábava pomůže dětem, aby se cítily během cesty lépe. Připravte si například slovní hru nebo mluvte s dětmi o jejich zájmech. Při cestě autem by děti neměly číst a hrát hry na mobilu, to by mohlo nevolnost ještě zhoršit. Můžete také mít připravené malé svačinky, které mají rády, ale vyhněte se sladkostem ať nemají v autě příliš energie.

9. Zkuste odvést pozornost od okénka

Mnoho lidí si myslí, že je lepší, když dítě sleduje krajinu, ale opak je pravdou. Dívání se z okna totiž může zhoršit nevolnost tím, že mozek přijímá další falešné pohybové informace o pohybu do stran, které neodpovídají těm z ostatních smyslů.

10. Mějte po ruce účinného pomocníka

Chcete mít jistotu, že se vaše rodinná dovolená nezmění v noční můru? Nezapomeňte si s sebou sbalit přírodní doplněk stravy Antimetil® s unikátní koncentrací zázvoru. Díky standardizovanému obsahu zázvoru v každé tabletě pomůže uklidnit rozbouřený žaludek. Výhodou Antimetilu je, že nemá tlumící účinky a je vhodný už pro děti od tří let.

Vyzkoušejte naše tipy a nevolnost v autě u dětí už vás trápit nebude.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.