Užijte si dovolenou v Česku bez cestovních nevolností

Published On: 30. května, 2022

Plánujete strávit letos dovolenou v kempu u vody, na výletech českou krajinou nebo cestováním po našich krásných hradech a zámcích? Ale je pro vás nebo vaše děti cesta na dovolenou nepříjemným zážitkem? Už nemusí. Poradíme vám, jak bojovat s cestovní nevolností v autě, autobuse nebo na lodi.

Dovolená v tuzemsku je stále velmi populární variantou, jak si užít volné dny. I v Česku se dá totiž najít spoustu zajímavých míst, která stojí za objevení a vy jste je ještě neviděli. Kromě překrásných zámků, velkolepých hradů, majestátních hor, tajemných lesů či historických měst se u nás také nachází spoustu hrbolatých či klikatých silnic. Jak po nich cestovat a nezažívat pocity na zvracení?

Viníkem je kinetóza

Kinetóza neboli cestovní nevolnost nejčastěji ji zažijete v autě, autobuse, na lodi nebo v letadle, ale také na houpačkách nebo kolotočích. Objevit se může dokonce i v klidu při sledování pohybu. Její projevy jsou všem asi dobře známé, skoro každý je jednou zažil. Člověku začne být špatně od žaludku, motá se mu hlava a potí se. Při delším trvání dochází ke zvracení.

Jak cestovní nevolnost vzniká a proč trápí jen někoho?

Cestovní nevolnost je nepříjemný stav, který vzniká při nesouladu informací, které mozek získává od smyslů. Za vším stojí malý párový orgán v našem vnitřním uchu – vestibulární ústrojí. Jeho funkcí je informovat nás o poloze hlavy a celého těla a také nám zaručuje, že udržíme rovnováhu. Pokud je toto centrum více drážděno, vzniká cestovní nevolnost.

Jak k tomu dochází?

Představte si, že sedíte na zadních sedačkách v autě nebo autobuse a jedete po klasických českých hrbolatých silnicích. Vestibulární aparát začne dostávat několik informací. Nejdříve zaregistruje, že autobus jede vpřed, což je první pohyb. Pokud začnete sledovat z okénka krajinu, přijme mylnou informaci na základě vizuálních podnětů, že se naše tělo pohybuje do strany. Když k tomu ještě jedete po hrbolaté silnici, toto ústrojí dále zaregistruje, že se pohybujete nahoru a dolů. A pocit na zvracení je na světě. Vzniká, protože mozek dostal nápor rozporuplných informací.

Proč zrovna vy trpíte nevolností?

Proč se dělá špatně vám, ale vaši blízcí jsou zcela v pořádku? Můžete mít geneticky dáno, že je vaše vnitřní ústrojí v uchu citlivější. Možná se také vaši známí vystavují této nepříjemné nevolnosti častěji a již si na ni přivykli. Často bývají citlivější také děti, které spíš trpí nevolností v autě nebo autobuse, ale překvapivě většinou velmi dobře zvládají kolotoče a houpačky.

Pusťte se do boje s cestovní nevolností

Netrapte se po cestě na dovolenou. Vyzkoušejte několik triků, které vám mohou pomoci prožít úspěšný start vašeho výletu.

  • Vyberte si vhodné místo. V autě se posaďte vedle řidiče a v autobuse dopředu. Na těchto místech jsou menší otřesy.
  • Oblečte si vzdušné, lehké a pohodlné oblečení, aby nedocházelo k přehřátí.
  • Dívejte se ve směru jízdy a ne z bočního okénka. Vyřadíte tím mylnou vizuální informaci, že se pohybujete do strany.
  • Těsně před cestou nejezte a nepijte alkohol.
  • Vyzkoušejte při jízdě cucat bonbon nebo žvýkat.
  • Zajistěte si při jízdě dostatek čerstvého vzduchu.
  • Nečtěte a nepoužívejte mobil za jízdy.
  • Zkuste změnit polohu, pokud je to možné. Při poloze vleže by se vám mělo udělat lépe.
  • Pomoci by vám mohlo i zavření očí. Tím totiž vyřadíte mylné informace o tom, že se pohybujete do strany. A ve spánku se vám špatně dělat nebude.
  • Vystavujte se častěji situacím, kdy je vám nevolno. Vaše tělo by si postupně mělo zvyknout.

Čeká vás dlouhá cesta lodí, letadlem či autobusem. Přečtěte si naše tipy, jak bojovat s cestovní nevolností v jednotlivých dopravních prostředcích.

Jak zvládnout cestování s dětmi, které trpí nevolnostmi?

Kromě zmíněných rad máme také několik dalších tipů zaměřených na rodiče dětí, které trpí nevolností. Na každou cestu je dobré se připravit. Pytlíky na zvracení jsou povinnou výbavou, přibalit můžete ale spoustu dalších pomůcek. Pro osvěžení během cesty se bude hodit namočený ručník nebo kapesník. Připravte také lehké svačinky, například slané krekry, rohlík, ovoce. Celkově je třeba více plánovat a přizpůsobit možné nevolnosti celou cestu. Pokud to jde, cestujte v noci. V případě cestování přes den, počítejte s delšími pravidelnými přestávkami, kdy se děti vyběhají, nadýchají čerstvého vzduchu a protáhnou. Klidně do cesty zakomponujte i drobné výlety, od pouhé návštěvy dětského hřiště až po prohlídky hradů, zámků či rozhleden.

Zabalte do auta také oblíbené hračky a CD s veselými písničkami či pohádkami, které můžete pouštět dětem pro rozptýlení a zpříjemnění zdlouhavého cestování.

Nezapomeňte mít po ruce účinného pomocníka

Potřebujete mít jistotu, že se vaše cesta nezmění v nepříjemný zážitek? Mějte vždy po ruce účinného pomocníka, který vám při nevolnosti pomůže rozbouřený žaludek zklidnit. Vyzkoušejte například přírodní doplněk stravy Antimetil s unikátní koncentrací zázvoru. Antimetil navíc nemá žádné tlumící účinky, které mohou mít některé léky. Nezpůsobí vám tedy ospalost ani snížení pozornosti. Dát ho můžete i dětem od 3 let. Při testování produktu se ukázalo, že až 95 % maminek a dětí pocítilo po užití přípravku Antimetil úlevu.*

*Použité zdroje: Testování českými maminkami a dětmi, Happy Baby, 2018.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.