Mořská nemoc: Tipy, jak si plavbu lodí užít

Published On: 12. června, 2023

Nemějte strach z cestování lodí, poradíme vám, co dělat, aby vás mořská nemoc netrápila. Ani zkušení mořeplavci nejsou imunní vůči této nepříjemnosti, ale naštěstí existují osvědčené rady, které vám mohou pomoci zvládnout mořskou nemoc. Přečtěte si náš článek a objevte, jak si užívat každé lodní dobrodružství.

Jak vyzrát na mořskou nemoc? Přečtěte si osvědčené rady a tipy.

Proč nás mořská nemoc vlastně trápí?

Mořská nemoc je nepříjemný stav vznikající při nesouladu informací, které mozek přijímá ze smyslů. Celkově se tento stav označuje jako kinetóza. Klíčovou roli hraje malý párový orgán v našem vnitřním uchu – vestibulární ústrojí. Tento orgán nám poskytuje informace o poloze těla a zajišťuje rovnováhu. Když dochází k rozporům v informacích o našem pohybu, vzniká cestovní nevolnost. Na lodi vnímáme několik pohybů při houpání lodi (nahoru a dolů nebo ze strany na stranu) a zároveň zejména v podpalubí se vytváří vizuální dojem nepohyblivého prostoru, díky čemuž nastává konflikt a následuje mořská nemoc.

Jednou za život postihne kinetóza asi skoro každého, objevit se může při jízdě v různých dopravních prostředcích či na pouťových atrakcích. Podobný scénář nastává i u mořské nemoci. Existuje jen malá skupina lidí (asi 5 %), kterou nevolnost na moři nepostihne nikdy. Nejvíce lidem (údajně až 90 %) se někdy dělá špatně, ale dokážou se aklimatizovat. Zbylé menšině se dělá špatně vždy a nepřestane to, dokud loď nezastaví.

Ženy bývají ke kinetóze náchylnější

Jak se cestovní nevolnost projevuje, už jste asi zažili. Na lodi dochází ke stejným příznakům – začne vám být špatně od žaludku, motá se vám hlava a potíte se. Následovat může i zvracení. Podle průzkumů bývají ženy více postiženy kinetózou než muži. Předpokládá se, že vyšší náchylnost žen k tomuto stavu souvisí s jejich hormonálním systémem. V období menstruace či těhotenství mohou ženy častěji trpět cestovní nevolností. Kojenci a velmi malé děti jsou naopak vůči kinetóze imunní, ačkoli přesné důvody nejsou zcela jasné.

Co platí na mořskou nemoc? Buďte připraveni!

Přinášíme vám seznam rad, které se před cestou vyplatí znát:

 • Vyberte si místo uprostřed lodi, kde je nejméně pohybu.
 • I při výběru kajuty se držte pravidla, že nejlepší místo se nachází uprostřed lodi. Pokud loď prostřední kajuty nemá, vyberte si raději zadní, nejvíce se houpe totiž přední část lodi.
 • Zvolte si kajutu s oknem. V případě nevolnosti vám může pomoci pohled z okna na horizont.
 • Myslete na to, že čím menší loď, tím větší riziko vzniku mořské nemoci. Na malé jachtě vás nevolnost může zastihnout s větší pravděpodobností než na trajektu.
 • Čím klidnější a uzavřenější moře, tím menší vlny a houpání.
 • Vyhněte se před cestou těžkým a mastným jídlům i alkoholu. Nejezděte však ani na lačno.

Co dělat, když u vás mořská nemoc stejně propukne?

 • Zůstaňte na palubě, čerstvý vzduch a pohled na horizont by vám měl pomoci se cítit lépe.
 • Při pobytu na palubě nezapomeňte mít pokrývku hlavy a sluneční brýle, aby vás nedráždilo sluníčko a vítr.
 • Pijte dostatek tekutin a jezte lehká a snadno stravitelná jídla. Vyhněte se alkoholu a kouření.
 • Dívejte se na horizont a snažte se zaměstnat mysl.
 • Nejste schopni vylézt z kajuty? Vezměte si lahev částečně naplněnou vodou a položte ji na bok, tím simulujete horizont. Při pohledu na vodu v lahvi houpající se podle lodi by se vám mělo ulevit.
 • Vyhněte se silným zápachům jako například z nafty nebo ryb, mohlo by se vám přitížit.
 • Vsaďte na blahodárné účinky zázvoru. Už i staří námořníci ho používali jako lék na mořskou nemoc. A kde ho vzít? Vyzkoušejte například přírodní doplněk stravy Antimetilunikátní koncentrací zázvoru, navrženou přesně v té správné dávce. Ten můžete mít u sebe vždycky.
 • Zkuste zachovat klid a dýchejte pomalu. Síla mysli je mocná, a když si uvědomíte, že i přes mírnou nevolnost stojí za to prožít nějakou novou zkušenost, jste na polovině cesty k úspěchu. Pamatujte si, že uzdravení při mořské nemoci je jen otázkou času a přežití je zaručeno ve 100 % případů.
 • Pokud vám nic nepomáhá, zavřete oči a zkuste usnout.

Zdroj:

NOAA. What causes seasickness? National Ocean Service website, accessed on 1/20/23.

 

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.