Cestovní nevolnost neboli kinetóza: jak zvládnout nevolnost v autě, v letadle či v autobuse – test

Published On: 31. května, 2023

Kinetózu neboli nevolnost při cestování poznalo alespoň jednou za život až 90 % lidí. Často jí trpí malé děti, nebo se naopak zhoršuje v dospělosti např. na houpačce, kterou jste jako děti milovali. Pojďme se podívat na to, co to kinetóza je, jak se projevuje a jak si od ní můžeme ulevit.

kinetóza

Co je to kinetóza a kde všude nás může cestovní nevolnost potrápit

Kinetóza neboli cestovní nevolnost je velmi nepříjemný stav vznikající tehdy, když dochází k nesouladu informací, které mozek získává od smyslových ústrojí. Pokud sedíme v jedoucím autě, tělo sice vysílá informaci o tom, že je v klidu a nehýbe se, ale vnitřní ucho, kde se nachází naše centrum rovnováhy, zaznamenává pohyb a tuto informaci předává mozku. Zde pak nastává onen rozpor a kinetóza je na světě. Nejčastější je nevolnost v autě a v autobuse. Velmi častá je také nevolnost na lodi, tzv. mořská nemoc a potrápit nás může i nevolnost v letadle. Kinetózou častěji trpí děti, dospělí naopak nezřídka zažívají nevolnost na kolotočích, houpačkách a podobných atrakcích, které děti snášejí bez problémů.

Kinetóza naruby aneb co když vám není špatně jen při cestování

Kinetózu však nemusíte zažívat pouze při cestování či v situacích, kdy je vaše tělo v klidu přesto, že se hýbe. Může to být i naopak. Nevolno se vám může udělat i v situacích, kdy nejste v pohybu, ale vaše oči zaznamenávají pohyb v okolí. Například když stojíte na mostě a koukáte se na tekoucí řeku pod vámi nebo když hrajete počítačovou hru, která simuluje jízdu v autě.

Jak se projevuje cestovní nevolnost v autě, v autobuse a v letadle

Každý, kdo někdy trpěl kinetózou, se shodne na tom, že je to velmi nepříjemný stav. Klasickým příznakem je nevolnost s nucením na zvracení až zvracením. Častá je také bolest hlavy, studený pot, závratě, bledost a nadměrné slinění. U malých dětí můžeme navíc pozorovat podrážděnost, plačtivost, zívání a odmítání oblíbených pochutin. Zajímavostí je, že nevolností v autě netrpí řidiči. Proč tomu tak je, se neví, ale všichni řidiči tento fakt potvrzují. Zatímco když neřídí, dělá se jim špatně, za volantem tento problém mizí.

Účinná pomoc při cestovní nevolnosti, existuje vůbec?

Pokud nepatříte mezi příznivce chemických léků z lékárny, máme pro vás tip, jak si se záludnou kinetózou poradit. Je to zázvor. Věděli jste, že zázvor je v ajurvédské medicíně využíván na zklidnění žaludku již tisíce let? Problémů vás zbaví tzv. gingerol, aktivní složka zázvoru. Je však velmi důležité dodržet správné dávkování, aby gingerol působil tak, jak má. To vám zajistí přírodní doplněk stravy Antimetil, zázvorové tablety, které obsahují potřebnou 10% koncentraci gingerolu. Přečtěte si, jak vám Antimetil pomůže s cestovní nevolností.

Další tipy pro cestování bez nevolnosti

Přečtěte si v našem přehledu, jak se nejlépe připravit na cestu a také jak postupovat, pokud už vás nebo vaše blízké cestovní nemoc postihla.

Co udělat před cestou?

  • Sedejte si po směru jízdy, v autobuse si rezervujte sedadlo v přední části.

  • Správně se oblečte, oblečení by mělo být vzdušné, lehké a pohodlné, aby nedocházelo k přehřátí.

  • Nachystejte si na cestu pro případ potřeby svačinu – ideální jsou slané sušenky a studená voda.

Co dělat během jízdy?

  • Zapomeňte na čtení, práci na počítači i sledování mobilu – tyto činnosti jen prohlubují nevyváženost mezi zrakovým vjemem a signály, které vysílá střední ucho.

  • Upřeně sledujte jeden bod v dálce nebo mějte oči úplně zavřené.

  • Děti zkuste rozptýlit jinou činností – slovní hrou, zpíváním, abyste odvedli jejich pozornost od nepohody.

  • Opřete si hlavu o opěrku a zhluboka dýchejte.

  • Poslouchejte příjemnou hudbu.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.