Jak bojovat s přejídáním, abyste se nemuseli cítit provinile?

Published On: 19. dubna, 2022

Ztratit kontrolu a spořádat najednou celý tác chlebíčků nebo jiných dobrot se jednou za čas může stát každému. Zvláště na oslavách, svatbách nebo v období svátků, ať už na Vánoce či Velikonoce. Zjistěte, co pomáhá na rozbouřený žaludek po nepřiměřeně velké dávce dobrot.

Jak bojovat s přejídáním, abyste se nemuseli cítit provinile?

Přejídání je stav, kdy jíte, i když už jste plní. Může se tak stávat jednorázově, kdy nedokážete přestat jíst nějaké velmi dobré jídlo, nebo pravidelně a často, což je pak o něco závažnější porucha.

Jak poznat, že už máte dost?

Při nasycení naše tělo vysílá poměrně zjevné signály, jedná se o těžkost, plnost a bolest břicha, žíznivost, únavu, pocit nafouklého břicha či letargii. Další známkou, že jíte přes svůj limit, může být zvýšené pocení. Také pokud si musíte dávat při jídle přestávky či povolit knoflík u kalhot, nepodléhejte chuti a raději poslouchejte své tělo.

Za vším stojí centra sytosti a hladu, které se nacházejí v hypotalamu v mozku. Mozek zachycuje a zpracovává signály ze zažívacího traktu, jako rozpětí žaludku, zvýšení vnitřní teploty nebo hladinu různých důležitých látek (například dopaminu, glukózy, aminokyselin) a poté podle toho stimuluje nebo potlačuje činnosti center sytosti a hladu. A jak to celé funguje? Po pozření potravy, dojde k rozpětí žaludku a až za několik minut dostane centrum sytosti ze žaludku signál, že jsme něco snědli. Po nasycení se začnou ze žaludečního traktu vylučovat peptidy, které vedou k pocitu nasycení a začnou se dostavovat výše zmíněné projevy.

Po jednorázovém přejedení se nemusíte cítit provinile

Cítíte po jednorázovém přejedení pocit viny? Pokud se vám to stává jen výjimečně, nic si nevyčítejte. Nejedná se o žádný velký problém a tělo se s tím dokáže vypořádat. Hrozit by také neměl nárůst hmotnosti a s ním spojené zdravotní obtíže. Pokud se vám to stává častěji, buďte obezřetní.

Jak se můžete vyvarovat přejedení?

  • Jezte malou lžičkou z menšího talíře.
  • Pečivo si můžete rozdělit na menší díly a jíst je postupně.
  • Nabírejte si na příbor až po polknutí sousta v ústech.
  • Pokud máte na něco chuť, tak počkejte 20 minut, zda budete mít hlad i potom.
  • Jezte pomalu a v klidu. Nestresujte se při jídle.

Zjistěte také, jak si udržet správné zažívání při dovolené.

Mějte vždy po ruce pomocníka

Když už se stane, že se neudržíte, a přece se přejíte, doporučujeme mít vždy u sebe pomocníka, který vám pomůže od nepříjemných projevů přejedení. Vyzkoušejte doplněk stravy Antimetil, který díky optimálnímu obsahu zázvoru v každé tabletě pomáhá zklidnit váš žaludek a udržovat trávicí systém v dobré kondici. Navíc nemá žádné tlumící účinky, takže nezpůsobuje ospalost ani snížení pozornosti.

Použité zdroje: Cummings, D. E., & Foster, K. E. (2003). Ghrelin-leptin tango in body-weight regulation. Gastroenterology, 124(5), 1532-1535.

Kde nakoupíte

Antimetil koupíte v každé dobré kamenné lékárně nebo na lékárenských e-shopech.