Nevolnost po jídle, bolest břicha, průjem nebo naopak zácpa, křeče, zvracení. To je výčet nepříjemných symptomů, které nás potkají, když to přeženeme s mastným, těžkým jídlem například při grilování anebo na party splácáme páté přes deváté. Poradíme vám, jak si s nepříjemnými pocity poradit, když už dietní chybu uděláme a není cesty zpět.

nevolnost po jídle

Nevolnost a bolesti žaludku nepodceňujte, zvláště když jsou dlouhodobé

Vždy je potřeba rozlišit, zda se jedná o akutní problém způsobený dietní chybou, nebo nás problémy trápí dlouhodobě, po každém jídle, případně nezávisle na jídle. V případě dlouhodobých potíží je nutné obrátit se na svého lékaře a odhalit příčinu. Tou může být stres, léky, alkohol, potravinová intolerance, ale také více či méně závažné onemocnění, jako např. syndrom dráždivého tračníku, žaludeční vředy, zánět žaludku, Crohnova choroba a další.

Nevolnost po jídle: jaké má příčiny a kdy se s ní můžeme nejčastěji setkat

Nevolnost a bolest žaludku způsobená dietní chybou vzniká nejčastěji přílišným přejídáním, nevhodnou kombinací potravin, konzumací příliš mastného, tučného či kořeněného jídla, případně jídla zkaženého. Nevolnost může nastat i nepravidelnou stravou a častým jedením v noci.

Rozbouřený žaludek dokáže pořádně potrápit

Znáte to. Jste pozvaní na party či grilování, kde je spousta dobrého jídla a vy chcete ochutnat všechno. Snadno se pak stane, že odcházíte domů s rozbouřeným a bolavým žaludkem a čeká vás perná noc. Mezi nejčastější příznaky rozbouřeného žaludku patří nevolnost, říhání, zvracení, průjem či zácpa, pálení žáhy, plynatost a křeče.

Jak nepříjemnostem způsobeným dietní chybou předejít?

Chcete-li z večírku odejít, aniž byste se svíjeli v křečích, pokuste se dodržet pár pravidel. Pokud se podává kořeněné a tučné jídlo, nepřehánějte to s jeho konzumací a pozor si dejte i na některé druhy syrové zeleniny, např. cibuli nebo křen, které mohou být těžko stravitelné. Opatrně také s množstvím alkoholu, který zvyšuje kyselost žaludku. Ani větší množství šumivých nápojů žaludku nedělá dobře.

Pomoc z přírody vždy po ruce

Když se problémy spojené s podrážděným žaludkem přece jen dostaví, existuje jeden velký pomocník, a tím je zázvor. Důležité je však jeho správné dávkování, které je pro správný účinek klíčové. S tím vám pomůže například Antimetil, přírodní doplněk stravy ze zázvoru, který obsahuje ideální obsah účinné látky, a tím zajistí pomoc při zklidnění žaludku. Přečtěte si, jak vám Antimetil pomůže při rozbouřeném žaludku. Z dalších bylinek vám dobře poslouží například máta nebo heřmánek, z nichž si můžete připravit čaj. Samozřejmostí je pak dieta a dostatek tekutin. Akutní nevolnost způsobená dietní chybou by měla odeznít během pár hodin. Pokud by se váš stav nezlepšil ani po dvou dnech, vydejte se pro jistotu ke svému lékaři.